Veterinarski fakultet - prikaz tečajeva cjeloživotnog usavršavanja

Prikaz tečaja

Službeno uzorkovanje na pčelinjaku

Tip tečaja: Specijalistički tečaj Područje: Animalna proizvodnja i biotehnologija


Prilikom uplate, uplatnicu ispunite na slijedeći način:

Uplata na: Veterinarski fakultet, Zagreb, Heinzelova 55
IBAN: HR1723600001101354554
Poziv na broj: 190-14
Svrha: Tečaj 190-[prezime i OIB polaznika]

Napomena: uplate moraju biti zaključene najkasnije sedam (7) dana prije početka tečaja.



Voditelj tečaja
Izv. prof. dr. sc. Ivana Tlak Gajger
Zavod za biologiju i patologiju riba i pčela

Iskustvo i kompetencije
Voditeljica tečaja je u znanstveno-nastavnom zvanju izvanrednog profesora na Veterinarskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Predstojnica je Zavoda. Voditeljica je obveznog predmeta Biologija i patologija korisnih kukaca te izbornog predmeta Pčelinje bolesti u suvremenoj proizvodnji na integriranom preddiplomskom i diplomskom studiju veterinarske medicine. Objavila je više od 80 znanstvenih i stručnih radova vezanih uz biologiju i patologiju medonosnih pčela, bumbara i solitarnih pčela. Održala je brojna stručna predavanja za veterinare i pčelare, te niz znanstveno-popularnih za širu javnost. Sudjelovala je u više tematskih radijskih i TV emisija od kojih se većina odnosi na bolesti zajednica medonosnih pčela i negativne utjecaje vanjskih čimbenika. Stručnim radom obuhvaća terenski pregled pčelinjaka u okviru ugovorne suradnje, a u okviru Zavoda voditelj je nacionalnog ovlaštenog službenog i sukladno normi HRN EN ISO/IEC 17025:2007 akreditiranog laboratorija za bolesti pčela - APISlab. Od do sada objavljenih nastavnih tekstova ističu se predavanja na web stranicama: Biologija, uzgoj i nametnici bumbara te Biologija, uzgoj i nametnici solitarnih pčela; Odabrana poglavlja intenzivne pčelarske proizvodnje – Uzgoj matica i Proizvodnja matične mliječi, a koji su ujedno i prvi takvi tekstovi napisani na hrvatskom jeziku objavljeni na Veterinarskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, te priručnici Dobra veterinarska praksa na pčelinjaku i Primjena nutraceutika u pčelarstvu.


Suradnici

 Izv. prof. dr. sc.  Emil Gjurčević  Zavod za biologiju i patologiju riba i pčela  Predavač
 Doc. dr. sc. Krešimir Matanović  Zavod za biologiju i patologiju riba i pčela  Predavač



Sažetak
Tečaj je stručna nadogradnja znanja i vještina stečenih tijekom integriranog preddiplomskog i diplomskog studija veterinarske medicine. Posljednjih godina u svijetu i kod nas bolesti pčela predstavljaju sve veći problem za pčelare, a svojom pojavnošću, zbog brojnih uginuća, izrazito utječu na pčelarsku kao i poljoprivrednu proizvodnju, kao važnu granu gospodarstva. Budući bolesti i uginuća uzrokuju smanjenu proizvodnju pčelinjih proizvoda, a nestručno liječenje, vrlo često uzrokuje izravna uginuća pčela i/ili pčelinjih zajednica i onečišćuje pčelinje proizvode ostatcima štetnih tvari (rezidua), znanje stečeno na tečaju, posebice vezano uz novije bolesti, pomoći će veterinarima na terenu u rješavanju stalno prisutnih problema.

Primarni cilj ovog specijalističkog tečaja je prepoznavanje znakova koji upućuju na bolest, odnosno, stjecanje znanja o praktičnom pregledu pčelinje zajednice te razlikovanja zdravog od promijenjenog, kao i o načinima pravilnog uzorkovanja i pakiranja uzoraka pčelinjeg legla, odraslih pčela, ostataka s podnice košnice, pojedinačnih nametnika i meda iz plodišta. Biti će naglašena važnost vrste, izgleda i veličine uzetog materijala kod sumnje na pojedine bolesti, odnosno, tražene laboratorijske pretrage te pravilan način ispisivanja uputnice ili obrasca za dostavu materijala na laboratorijsko pretraživanje.

Održavanje jednodnevnog tečaja planirano je višekratno, a provest će se sukladno pravilima struke na osnovi najnovijih znanstvenih i stručnih spoznaja.



Mjesto održavanja
fakultet

Datum-i održavanja tečaja:
 13.09.2018. 

Trajanje tečaja:
1 dan

Tiskani materijal:
ne

Predviđeni broj polaznika:
od 1 do 15

Uvjetovanost tečaja:
NE

Ukupna cijena:
1200,00 Kn

Program tečaja:

Dan Od Do   Tema
 1  09:00  09:45   nastavni sat   Gubitci u pčelarstvu. Važeći normativni akti RH, OIE-a i EU Uzimanje anamneze u pčelinjaku.
 1  09:45  10:00   stanka   
 1  10:00  11:30   nastavni sat   Raspored pčelinjeg legla, peluda i meda. Poklopci nad zdravim i promijenjenim leglom, izgled ličinke
 1  11:30  11:45   stanka   
 1  12:00  13:30   nastavni sat   Klinički pregled pčelinje zajednice Službeno uzorkovanje Vrste, izgled i veličina pojedinih uzoraka
 1  13:30  13:45   stanka   
 1  13:45  14:30   nastavni sat   Praktična radionica i rasprava po skupinama Kratka pismena provjera stečenog znanja

  [povratak na listu]

Izradio Odsjek za informatiku